Az Amerika és Spanyolország kissé kényszerű egyesülésének történelméből származó tárgyi emlékek nagy része még mindig az Atlanti-óceán fenekén fekszik. Ott szállította a spanyol flotta, különböző nemzetiségű kalózok és korsárok ostromolták, hatalmas mennyiségű aranyat, gyémántot és ezüstöt tartalmazó kincseket Spanyolország és Európa javára. Ez a víz alatti örökség legendássá vált, és létrehozta azt, ami valószínűleg, legalábbis elméletileg, a világ egyik legszórakoztatóbb foglalkozása, a kincskeresőket.
Az Alacranes kincse
2018-ban kezdtek megtalálni darabokat egy 18. századi hajótörésből, amely valószínűleg a Kincses Flotta vagy Indiai Flotta egyik hajója volt, és az Alacranes zátonyon hajózott tönkre. Ez egy korallképződmény 130 km-re Yucatántól, amely jelenleg nemzeti park.
A helyszín tengeri régészeti lelőhely lett, és jelenleg az INAH (Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet) és a El Fuerte de San José el Alto víz alatti régészeti múzeum felügyelete alatt áll.
Ebből a képződményből eddig körülbelül 420 darabot emeltek ki, köztük gombokat, relikviákat, fogpiszkálókat, csatok és rózsafüzéreket. Anyaguk között brazíliai gyémántok és 24 karátos arany is található, amely Venezuelából, Kolumbiából, Panamából vagy akár Mexikó déli részéről is származhat.
Kinek a kincse ez?
Helena Barba, a campechei víz alatti régészeti osztály képviselője így fogalmazott: „A fémek és drágakövek értékén túl ez a kincs a 18. századi tengeri kereskedelem mindennapi életéről mesél nekünk”.
Ez azonban csak részben igaz, mivel a nagy értékű kincsek esetében gyakran diplomáciai hullámok keletkeznek, mint például a San José gálya kincse esetében, amelyet 2015-ben találtak Kolumbia partjainál. A hajó elsüllyedésekor 20 milliárd dollár értékű kincset szállított magában, amely érmékből és egyéb arany- és ezüsttárgyakból állt.
A hajótörés összeütközésbe hozta Spanyolország és Mexikó kormányait, valamint az felfedezésben részt vevő amerikai magánvállalatokat. A hajó 1708-ban süllyedt el a spanyol flotta és angol kalózok közötti csatában, és több mint 300 évvel később a kincsért folytatódik a harc, de ezúttal a bíróságokon. Ez a helyzet megismétlődhet az Alacranes kincs esetében is.
Ne feledjük, hogy Spanyolországnak több éven át kellett pereskednie az Odissey Marine Exploration mentővállalattal a Nuestra Señora de las Mercedes fregatt kincse miatt: 14 tonna arany és ezüst, amelyet végül 2012-ben jogszerűen visszakapott.
Alig kezdtünk el egy kicsit többet felfedezni
A jelenleg visszaszerzett darabokat a Campeche-i Víz alatti Régészeti Múzeumban állítják ki, de úgy gondolják, hogy az eddig a vízből kiemelt tárgyak alig 1%-át teszik ki a rakománynak, és a többi valószínűleg a homok és a tűzkorallok alatt van eltemetve.
Jelenlega visszakeresett tárgyak az INAH felelőssége alatt állnak, amely valószínűleg átveszi az Alacranes-zátony feltárását, amelynek eddig csak 5%-át kutatták fel (a hajótöréshez kapcsolódóan).
A diplomáciai konfliktuson túl valószínű, hogy a kincs többi részének kimentését részben megnehezíti, hogy az az Alacranes-zátony Nemzeti Parkban található, amely ráadásul a Világ Bioszféra Rezervátumok Hálózatának tagja.