A főzésben nincs semmi varázslatos, bár egyes esetekben bonyolultnak tűnhet. Ezért sok szakértő osztja meg a közösségi médiában legjobb trükkjeit, hogy még a leggyengébbek is boldoguljanak a konyhában. Legyen szó a garnélarák megfelelő kiolvasztásáról vagy a tojás főzéséről, mindez kémiai folyamat, amelyet ismerni kell. De mi az igazság és mi a mítosz?
Az olasz konyha esetében ez nagyon jól látható. A tészta az egyik legnépszerűbb étel, amelyet a legkülönbözőbb változatokban készítenek, de vannak szabályok is: ne adjunk hozzá olajat, ne öblítsük le a tésztát főzés után, és ami a legfontosabb, ne gyúrjuk össze. Sok más szabály is van, de a legfontosabb, hogy a sót és a vizet megfelelő arányban használjuk.
Az ideális tészta elkészítésének szabályai
Só hozzáadása a főzővízhez szinte ösztönös cselekedet, de a séf (@chefbertaofficiale) megosztotta TikTok-profilján a titkokat, hogyan ne rontsuk el a tésztát.
A tésztát nem a szósszal, hanem vízzel sózzuk. Ha nincs só a vízben, a tészta íztelen és lelketlen lesz. Nem egy csipetnyiről beszélek – mondja, miközben egy marék sót tart a kezében –, hanem egy teáskanál sóról minden liter vízhez.
Mindenki, aki tud jó tésztát főzni, tudja, hogy minden liter vízhez egy evőkanál sót kell használni, és minden 100 gramm tésztához egy liter vizet. Így az összetevők szabadon mozoghatnak és nem ragadnak össze.
Egyéb tésztafőzési szabályok
Ez az étel az olasz örökség egyik példája. Nem kell utasításokat követni vagy trükköket alkalmazni, hanem tisztelni kell a gasztronómiai hagyományokat. Bár minden régióban vannak sajátosságok, az alapvető szabályok a következők:
- Soha ne adjunk olajat a vízhez. Az olajat gyakran adják a vízhez főzés közben, hogy a tészta ne ragadjon össze. Az olaszok azonban azt állítják, hogy ettől a szósz nem tapad jól a tésztához. Ezért jobb, ha folyamatosan keverjük és elegendő mennyiségű vizet használunk.
- Al dente tészta. Ez a tészta típusától függ, de általában mindig kissé al dente kell maradnia: főtt, de kemény.
- Ne öblítse le a főtt tésztát. Ezzel egy része a keményítőnek eltűnik, és a szósz rosszabbul tapad a tésztához. Az egyetlen kivétel, amikor ez megengedett, ha a tésztát hideg salátához használjuk.
- Tartsunk meg egy kevés vizet, amelyben a tésztát főztük. Keményítőt tartalmaz, ezért ideális egyes szószok sűrítéséhez és az étel textúrájának javításához.
- A szószt és a tésztát mindig melegen keverjük össze. Ezt a folyamatot „bracato”nak hívják. A serpenyőben a szósz jól összekeveredik a tésztával. Ezt manticura tésztának hívják.
- Soha ne törje a spagettit. A spagettit forró vízbe kell tenni, és meg kell várni, amíg megpuhul és teljesen elmerül a vízben.
- Ne tegyen sajtot minden ételbe. Igen, a sajt nagyon finom és javíthat egy jó tésztán, de nem kell minden ételbe. Ha a recept nem írja elő, ne tegyen sajtot, különösen ha tengeri ételekről vagy halról van szó. Az olasz gasztronómiai hagyományokban ez elég rossz ízlésnek számít.
Természetesen ezek a „különlegességek” kényelmetlennek vagy praktikusnak tűnhetnek, de ha járt már Olaszországban, akkor tudja, mennyivel finomabbak ott a tésztás ételek.