Mindig azt hittük, hogy a Jurassic Park gonoszai a dinoszauruszok, amíg nem vettünk észre valamit: a park rossz irányítását.

1993-ban a mozikba járók elámultak, amikor a jurassic kori lények megjelentek a nagyképernyőn, de lehet, hogy meg is rémisztette őket a gondolat, hogy dinoszauruszok falják fel őket. És bár sokan azt hittük, hogy a Jurassic Park gonoszai a dinoszauruszok, az idő rávilágított a valódi ellenségre: a park vezetésére.

Ha visszaemlékszünk, Steven Spielberg sci-fi filmje a projektmenedzsment legrosszabb oldalát mutatja be. Igen, figyelemfelkeltő egy olyan park, ahol a látványosságot több millió éve kihalt állatok élete kelti, de mi értelme van bemutatni őket, ha nem tudják őket irányítani? Térjünk vissza a tényekhez.

Talán a film akkoriban a génkísérletek kockázatairól szólt. Más szavakkal: „istennek játszani”. Azonban a háttérben egy másik figyelmeztetés is rejlik, amelyet talán elsikkadt a feszültséggel teli vizuális látvány: a kapitalizmus. Nagy vonalakban: prekér munkakörülmények és alacsony bérek befejezetlen projektekben.

Ahogy a Medium összefoglalja, a park egyik legnagyobb hibája a szoftverrendszere volt, amelyhez szinte csak az egyetlen szakértő, Dennis Nedry tudott hozzáférni. Nedry viszont olyan alacsony fizetést kapott, hogy inkább úgy döntött, elárulja a céget. Halála után olyan láncreakció indul, amelyet senki sem tud megállítani.

Először is, a vezérlőrendszerek meghibásodnak. Mivel minden automatizált, a járművek lerobbannak, és a tirannosaurus rex elektromos kerítése nem működik. Amíg az állat szökik, újra kell indítani a létesítmény áramellátását. Hogyan? A komplexum másik végében található kapcsolóval. A legrosszabb: nincs személyzet.

Bárki azt gondolhatná, hogy mivel ez egy kísérleti projekt, nincs szükség ilyen nagy létszámú személyzetre. De nem kell túlzásba esni. A park kulcsfontosságú területeit ugyanis egyetlen személy felügyeli. Robert Muldoon az egyetlen parkőr. Phil Tippett az egyetlen dinoszaurusz-felügyelő. Nedry az egyetlen informatikus. Ray Arnold az egyetlen mérnök.

A Vodzilla oldalon több mint egy tucat hibát sorolnak fel, amelyeket a Jurassic Parkban követtek el, és amelyek nyilvánvalóan a dinoszauruszok pusztításához és fenyegetéséhez vezettek. Nincs vészhelyzeti terv, nincs jól meghatározott üzleti terv, nem is beszélve az előzetes értékelésről és természetesen a lehetséges kockázatokról. Nos, azt is mondhatjuk, hogy minden egy trópusi vihar miatt történt.

Ha a parkod egy karib-szigeten található, nyilvánvaló, hogy figyelembe kell venni az időjárási viszonyokat. És persze, ennyi rossz döntés után a legjobb megoldás az, hogy evakuálják a szigetet, és a dinoszauruszokat magukra hagyják. Mi van, ha valaki előzetes tudta nélkül nyaral arra? Igaz, erre a második film ad választ.

Már nem is foglalkozunk a Jurassic World-del, amely úgy tűnik, nem tanult a leckéből. Bár John Hammond álma valóra vált, és a technológiai fejlődés is előrelépett, a park gondatlansága továbbra is fennáll. Ha nem találják a dinoszauruszt a ketrecében, tegyék a logikusat: küldjenek egy védtelen munkáscsoportot, hogy ellenőrizze, ott van-e.

Ó, hát ott volt, és most megszökött. Következő ötlet: küldj egy S.W.A.T.-féle csapatot, hogy keresse meg. Igaz, a lény képes elrejtőzni az erdőben, amit pont azért építtettél, hogy otthon érezze magát. Ja, és úgy tűnik, a csapatod golyói nem hatnak a dinoszauruszra. Ráadásul nem akarják megölni, mert „drága volt”.

Mint tudjuk, minden projektnek vagy vállalkozásnak vannak hibái, de ha egy potenciálisan veszélyes lényekkel teli vidámparkot akarsz építeni, gondold át kétszer. Jobb, ha csak a filmben maradunk. Ha pedig szeretnéd megnézni a Jurassic Parkot, emlékeztetünk, hogy megtalálod az Universal+ csatornán az Amazon Prime Video és a Claro Video oldalakon.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡