Az emberi viselkedés szakértője, Oliver Burkman szerint a krónikus pontatlanság személyiségjegyekkel lehet összefüggésben. A mai társadalomban, ahol az élet ritmusa egyre gyorsul, a pontatlanság mindennapos jelenséggé vált sok ember számára. A Spanyol Királyi Akadémia szerint a pontosságot úgy definiálják, mint „a megbeszélt időpontban egy helyre való megérkezés vagy onnan való távozás”. A pszichológia szakértői egyetértenek abban, hogy azok, akik rendszeresen késnek, kevés tekintettel vannak másokra, és implicit módon azt feltételezik, hogy mások ideje értéktelen.
Amikor több ember megbeszél egy találkozót, kölcsönös kötelezettséget vállalnak, amely magában foglalja az összes résztvevő idejének tiszteletben tartását. Azok azonban, akik rendszeresen megszegik ezt a megállapodást, a szakértők által jól meghatározott személyiségjegyeket mutatnak. Oliver Burkman pszichológus nemrég a BBC-nek nyilatkozta, hogy „a pontatlanság szorosan összefügg az egocentrikussággal”. A szakértő szerint ezek az emberek „mindig szeretnek irányítani, és a figyelem középpontjában állni, amikor megérkeznek és várják őket”. Paradox módon Burkman rámutat, hogy ez a figyelem iránti igény mélyebb személyes bizonytalanságra utalhat.
Az emberi viselkedés szakértői a krónikus pontatlanságot személyiségjegyekkel hozzák összefüggésbe.
Kevesebb stressz és hosszabb élettartam
Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete által közzétett tanulmány megerősíti, hogy a krónikus stressz jelentősen rontja az életminőséget. A Harvard Egyetem kutatásai azonban érdekes összefüggést tártak fel a stressz hiánya és a rendszeresen pontatlan emberek között. Ezek a tanulmányok arra utalnak, hogy azok, akik nem tartják szigorúan a menetrendet, általában hatékonyabbak a munkahelyi döntéshozatalban és magasabb szintű termelékenységet mutatnak.
A harvardi kutatók arra is rámutatnak, hogy bizonyos személyiségjegyek hajlamosíthatnak a pontatlanságra, például a lassabb időérzékelés. Érdekes módon ezek az emberek általában kreatívabbak és nyugodtabbak, ami a tanulmány következtetései szerint akár a hosszabb élettartamhoz is hozzájárulhat.
Az ego hatása a társadalmi kapcsolatokra
A lehetséges személyes előnyök ellenére a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a krónikus pontatlanság negatív képet fest a társadalmi környezetben. Burkman szerint „ezeket a viselkedésformákat nemcsak a személyes érdekek miatt kell megváltoztatni, hanem az embertársaink iránti empátia miatt is”. A szakértő tisztázza, hogy bár egyesek gyermekkori szokásuk, hogy minden kívánságukat teljesítik, az érzelmi intelligencia fejlesztése magában foglalja mások igényeinek figyelembevételét is.
Azok számára, akik szeretnék megváltoztatni ezt a viselkedést, a pszichológusok azt javasolják, hogy első lépésként keressenek szakember segítségét, hogy felismerjék a probléma komolyságát. Ezt követően elengedhetetlen az időgazdálkodási technikák hatékony alkalmazása: a tevékenységek megszervezése, az esetleges akadályokat figyelembe vevő útvonaltervezés és emlékeztető rendszerek használata, amelyek segítenek a vállalt kötelezettségek pontos teljesítésében.