Ezek a rovarok kellemetlenek az emberek számára, és a világ minden táján megtalálhatók. Az életünk során mindannyian már elkergettünk egy legyet, amely az italunk vagy ételünk körül repkedett, miközben ettünk vagy más tevékenységet végeztünk. És bár ezek a rovarok néha észrevétlenül szállnak le az ételre, ha csak néhány másodpercig is ott maradnak, elég káros nyomot hagyhatnak a szervezetben. További információ: Ismeri őket már? Néhány innovatív, mesterséges intelligenciával működő alkalmazás
A Nangyang Technológiai Egyetem (Szingapúr) által végzett és a Scientific Reports folyóiratban publikált tanulmány szerint a nemkívánatos legyek – amelyek általában az emberekkel együtt élnek – baktériumok hordozói az egész testükön, a lábuktól a szárnyaikig.
A kutatáshoz 116 légy genetikai anyagát elemezték genomszekvenálási és metagenomikai elemzési technikák segítségével. Az eredmények azt mutatták, hogy mind a lábak, mind a szárnyak több mikrobát hordoznak, ezért kiváló eszközök a baktériumok terjedésében.
A tanulmány továbbá rámutat, hogy a terjedés mechanikus és nem biológiai úton történik, vagyis ez a rovarfaj nem kell, hogy megcsípje az embert, vagy a felületre ürítsen, hogy megfertőzze.
Stephan Schuster, a tanulmány vezetője elmondta, hogy „a legyek baktériumokat gyűjtenek a lábukon, azokat a szárnyaikon terjesztik, és ott szórják szét, ahol leülnek”.
A tanulmányban azt is megállapították, hogy a legyek átviszik a Helicobacter pylori baktériumot, amely gyomorfekélyt okoz, és felnőtteket és gyermekeket egyaránt érint, valamint összefüggésbe hozható a gyomorrákkal.
Ezen felül olyan baktériumokat is találtak, mint az Escherichia coli, Enterobacter cloacae, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii vagy Proteus mirabilis, amelyek gyomor-, húgyúti vagy légúti fertőzéseket okoznak.
Másrészt a kutatók figyelmét felkeltette, hogy az egyik vizsgált légy akár 30 000 életképes baktériumtelepet hagyott maga után egy steril felületen.
További információ: A kolumbiai konyha a világ 18 legjobbja között 2025-ben: ezek vezetik a rangsort
A kutatók azonban kifejtették, hogy a baktériumok jelenléte nem feltétlenül rossz, de hangsúlyozták, hogy ez a baktérium típusától és az ember immunrendszerétől is függ.