Régészek azt állítják, hogy „a világ legnehezebb kirakós játékát” állították össze, miután a romok között felfedezték, ami egykor egy luxusszálloda lehetett.

Több mint 1800 évvel később több ezer történelemmel és művészettel teli töredéket találtak. Tudjon meg mindent, amit a régészek ezekből a tárgyakból megtudtak. 2021 és 2022 között régészek ásatások során több ezer színes, régi gipszfreskó-töredéket találtak, amelyek felkeltették a figyelmüket. Közöttük alakokat is láttak. Nem tudták pontosan, hogy ezek a törékeny tárgyak mit ábrázolnak, de úgy döntöttek, hogy „összerakják” őket. Ez igazi kihívás volt… olyan, mint „a világ legnehezebb kirakós játékát összerakni”. Az eredmény? A kialakult kép alapján azt állíthatják, hogy egy magas rangú család rezidenciájának vagy egy luxusszálloda részének lehetett a városban, amely a mai London elődje volt.

Ezt a várost a rómaiak alapították, és Londiniumnak nevezték el. Ott, 43 és 150 között „színes freskók borították egy luxusvilla belső falait (…). De 200 előtt a házat lerombolták. A műalkotásból csak egy gödör maradt, tele törött gipszdarabokkal” – írja a Smithsonian Magazine.

Több mint 1800 év telt el, mire Southwarkban, a Temze folyótól délre megtalálták ezeket a tárgyakat, és a régészek megkísérelték osztályozni őket. Hónapokba telt, mire a nagy kirakós játék darabjai a helyükre kerültek.

„A kutatók sok időt szántak a törött darabok gondos rendezésére, hogy a freskók új életre keljenek” – jelentette be 2020 júniusában a Londoni Régészeti Múzeum (MOLA).

A római város és a kirakós játék

Igazi szakértői szemmel a törékeny gipszdarabok között felismerték a színeket és mintákat, majd „néhány mintát és képet, köztük gyümölcsöket, virágokat, madarakat, gyertyatartókat és lírákat (hangszereket)”.

Aztán jött a nagy meglepetés. „Fokozatosan rájöttem: »Istenem!«… A rekonstruálható rész nagysága, a díszítések mennyisége és a motívumok sokfélesége… hihetetlen volt” – mesélte Han Li, a múzeum építőanyag-szakértője a Washington Postnak, amelyet a Smithsonian Magazine idéz.

„Néhány nap alatt rájöttünk, hogy ez milyen hatalmas lehetőséget rejt magában a római festészet és… sőt, a római régészet megismerése szempontjából” – tette hozzá Li.

A régészeknek sikerült összerakniuk ezt a hatalmas kirakóst, amely 2000 éves gipszdarabokból áll, és rendkívüli freskókat tár fel, amelyek egy luxus római villát díszítettek – írja a BBC.

Nagyon óvatosan kell eljárni, mert a darabokat csak néhány alkalommal lehet összerakni, mielőtt a gipsz megsérül és lehámlik.

A művészet „többet árul el a leletek lelőhelyének gazdagságáról, amelyet a csapat a „római London Beverly Hillsének” nevezett.

Mindkét média emlékeztet arra, hogy a rómaiak Londonot 43-ban alapították, és a villa nem sokkal később, az 1. vagy 2. században épült, amikor az új város gyorsan növekedett.

A régészek úgy vélik, hogy ez a nagy épület egy gazdag család otthona vagy a Londiniumban átutazó gazdag utazók szállodája lehetett.

A leletek annyira lenyűgözőek, hogy észak-európai figurákat ábrázolnak.

A festmények között „szőlőfürtnek tűnik valami, de az archeobotanikusok szerint ez egy helyben növő növény, a fagyöngy” – írja a BBC.

Han Li szerint „ez nagyon érdekes, mert látszik, hogy a római festők egy klasszikus ötletet vettek át, és adtak hozzá egy északnyugat-európai vagy helyi jelleget. Szerintem ez nagyszerű”.

Figyelemét felkeltette egy élénk sárga színű rész. Ez összekapcsolhatja a művet a régió más alkotásaival.

„A rekonstruált freskók a fecit szót is feltárták, ami latinul „ezt tette” jelent. A szót egy díszes táblácska, a tabula ansata vésete veszi körül, amelyet a római művészek gyakran használtak műveik aláírására” – írja a Smithsonian Magazine.

Azonban hiányzik az a darab, ahol a freskók mögött álló művész(ek) neve(i)nek kellene lennie.

A Londoni Régészeti Múzeum (Mola) csapata reméli, hogy megtalálja a kulcsfontosságú darabot – teszi hozzá a BBC.

Egyelőre egy érdekes nyomra bukkantak, amely jellegzetes színt ad az ügynek: „Bár a művészek kiléte ismeretlen, a kutatók gyanítják, hogy ez a csoport egy másik római-brit villában, a Fishbourne-i római palotában is dolgozott, ahol szintén élénk sárga színű panelek találhatók”.

A töredékeket egy olyan helyen találták, ahol a jövőben lakóházak, irodák, üzletek és éttermek építését tervezik.

De… a történelem és annak fordulatai arra késztették őket, hogy a múltba tekintsék, és „a freskó-töredékek mellett nagy római mozaikokat és egy jól megőrzött római mauzóleumot is felfedeztek”.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡