Régész szakértők egy 8. századi királyi sírt fedeztek fel Gordionban, Ankarából mintegy 100 kilométerre délnyugatra.Midas király, akiről a görög mitológia azt meséli, hogy mindent arannyá változtatott, amit megérintett, ismét népszerűvé vált egy régészcsapat Törökországban tett felfedezése miatt.A szakértők egy VIII. századi királyi sírt fedeztek fel Gordionban, Ankarából mintegy 100 kilométerre délnyugatra.
Négy hónapos ásatások után a kutatók megtalálták a T-26 sírkamrát, amely rendkívül jó állapotban megőrzött bronztárgyakat és vas eszközöket tartalmaz.A legmeglepőbb az, hogy a sír közel három évezreden át érintetlenül maradt, elkerülve a régió számos más régészeti lelőhelyét érintő fosztogatásokat – írja The Mirror.
Midas királyhoz kapcsolódó sír
A sír nyilvánvalóan a legendás Midas király családjához tartozik, aki i. e. 740 és 700 között uralkodott a fríg királyságban.C. Brian Rose, a Pennsylvaniai Egyetem professzora, aki az ásatásokat vezeti, szerint a lelet közelsége Midas apjának sírjához közvetlen családi kapcsolatokra utal.A legszembetűnőbb tárgyak között nagy bronzüstök találhatók, amelyeket a temetési banketteken ételek és italok tálalására használtak.
Emellett olyan edényeket is találtak, amelyeken még a tulajdonosok neve is megmaradt viaszcsíkokon, ami a szertartások kifinomultságáról tanúskodik.A sírban talált ételmaradványok alapján a régészek rekonstruálni tudták az ősi bankettek menüjét: fűszeres lencse-pörkölt juh- vagy kecskehússal, valamint szőlőborból, árpaból készült sörből és mézsörből kevert alkoholos ital.A leletek kézzelfogható képet adnak egy virágzó civilizációról, amely uralta a távolsági kereskedelmet, amit a korábbi ásatások során talált több mint háromezer balti borostyángyöngy is bizonyít.