A brit kormány megoldásokat keres a bebörtönzöttek számának csökkentésére és a börtönön kívül büntetésüket töltők felügyeletének javítására. Keir Starmer brit kormányának célja, hogy csökkentse a bebörtönzöttek számát és javítsa a börtönön kívül büntetését töltők felügyeletét. A múlt hónapban Londonban tartott találkozón megvitattak egy sor meglehetősen futurisztikus, ha nem filmbe illő javaslatot, mint például mesterséges intelligenciával ellátott implantátumok, amelyek képesek előre jelezni a bűncselekményeket, robotok a foglyok szállítására, sőt szuperszámítógépek, amelyek a korábbi adatok elemzésével előre jelzik a bűncselekmények elkövetését.
A The Guardian szerint ezek közül kiemelkedik az az ötlet, hogy bőr alá beültetett chipekkel valós időben lehessen követni a bűnözőket, ami nagy vitát váltott ki az emberi jogok és a magánélet védelme miatt. A találkozóra Shabana Mahmood igazságügyi miniszter több mint 20 nagy technológiai vállalat képviselőjével találkozott, köztük a Google, az Amazon, a Microsoft, az IBM és a Palantir, valamint biometriai szakértő cégek és magánbörtönök üzemeltetői, például a Serco képviselőivel, a Tech UK szövetség által szervezett rendezvényen.
A bűnözők megfigyelésének modernizálása
Shabana Mahmood a terv kezdeményezője, aki arra kérte a vállalatokat, hogy működjenek együtt a kormánnyal a bűnözők megfigyelésének modernizálása és végrehajtásának megkönnyítése érdekében. James Timpson, a börtönügyi miniszter azt állította, hogy az igazságszolgáltatási rendszernek ki kell használnia a technológiát, hogy még hatékonyabb legyen, de ezek a javaslatok – ahogy az várható volt – aggodalmat keltettek a polgári jogokat védő szervezetek körében.
Például Donald Campbell, a Foxglove egyesület képviselője kijelentette, hogy az ilyen típusú ötletek aggasztóak, és figyelmeztetett, hogy a kormány túl sok hatalmat adhat a nagy technológiai vállalatoknak, emellett emlékeztetett arra, hogy a mesterséges intelligenciával történő bűncselekmények előrejelzése nem megbízható, és már más alkalmakkor is megkérdőjelezték. Az ilyen véleményekre reagálva a miniszter asszony biztosította, hogy egyelőre csak hipotetikus javaslatokról van szó, amelyek célja a vitát elindítani arról, hogyan lehetne kezelni a büntetés-végrehajtási rendszer válságát.
De meg kell jegyezni, hogy nem ez lenne az első alkalom, hogy a brit kormány ilyen megoldásokra tesz, hiszen Starmer miniszterelnök januárban maga is kijelentette, hogy a mesterséges intelligencia átalakíthatja a közszolgáltatásokat. Legutóbbi jelentéseiben azt javasolta, hogy bővítsék az arcfelismerő technológiák használatát a nyilvános helyeken a biztonság erősítése érdekében.
A találkozóra meghívott vállalatok nem kívántak nyilatkozni a megbeszélésről, és kedden újabb találkozót terveznek, amelyen a vállalatok 20 percenként új ötleteket mutathatnak be. Eközben az aktivista szervezetek attól tartanak, hogy a technológia iránti lelkesedés veszélybe sodorhatja a büntetett személyek jogi garanciáit.