Sem Einstein, sem Picasso nem akart másoknak tetszeni, csak azt tették, ami a szívükből jött: ez a kulcs az autentikussághoz és ahhoz, hogy ne legyen szükségünk mások jóváhagyására, a pszichológia szerint.

Ha arra vársz, hogy mások engedélyt adjanak neked arra, hogy azt tedd, amiért rajongsz, valószínűleg soha nem fogsz lépni. Soha nem leszel önmagad. Soha nem lesz erős önbecsülésed. Mert az önbecsülés és az önszeretet javításának egyetlen útja elkerülhetetlenül az autentikusságon keresztül vezet. A történelem nagy zsenijei azok, akik mertek a kereteken kívülre lépni. Idővel senki sem néz vissza és emlékszik azokra, akik mindent pontosan úgy tettek, ahogy elvárták tőlük. Senki sem mondja csodálattal: „Mindent úgy tett, ahogy mások elvárták tőle. Soha nem szegte meg a szabályokat, és nem mert semmit tenni, ami különbséget jelentett volna”. Nem. Az úttörők, a zsenik hitelesek.

Mert az az igazság, hogy bár egy olyan társadalomban élünk, amely mindenkit egy sablonba akar önteni, nincs két egyforma ember. Nincs egyetlen módja a dolgok megítélésének, sem az élet élésének.

Példát erre azok adnak, akik mindent megváltoztattak: Albert Einstein radikálisan megváltoztatta az idő és a tér megértését. Pablo Picasso szakított a világ realisztikus ábrázolásának hagyományos elképzelésével. Frida Kahlo fájdalmát művészetbe öntötte és újradefiniálta az önarcképet. Egyikük sem kért engedélyt erre.

Ne várj arra, hogy tetszel

A cselekvés félelme megbénít minket. Ezt magyarázta a személyes fejlődés szakértője, Mel Robbins. Az egyik módja annak, ahogyan elménk másokat problémává tesz, az, amikor úgy döntünk, hogy mások véleménye korlátozza a cselekvésünket.

Abbahagyjuk azt, amit szeretünk, ami természetesen jön, azért, hogy mások mit gondolnak rólunk. Ez kicsinyít minket, korlátozza cselekvőképességünket és megakadályozza fejlődésünket.

Gondoljunk a felsorolt példákra. Ha Frida Kahlo, Picasso vagy Einstein vártak volna arra, hogy valaki megmondja nekik, hogy amit csinálnak, az pontosan az, amit csinálniuk kell, soha nem hoztak volna létre forradalmi változásokat a saját területükön.

Mindegyiküknek radikálisan eltérő elképzelése volt arról, hogy mi is az a művészet, a tudomány vagy az élet maga, mint ami a korukban elfogadott volt.

Ha Einsteinnek szüksége lett volna rá, hogy valaki azt mondja neki: „Persze, a relativitáselmélet, milyen igaz!”; vagy ha Picasso elrejtette volna műveit, mert attól tartott, hogy valaki azt gondolja: „Kockák? Micsoda ostobaság!”, vagy Frida abbahagyta volna a festést, mert azt hitte, hogy mások a műveit látva azt mondanák: „Milyen csúnya, micsoda önimádó, csak magát festi!”, akkor egyikük sem alkothatott volna semmi újat. Egyikük sem lett volna más ember.

Azok vagyunk, amit teszünk

Amit teszünk, az alakít minket. Így magyarázza Francesc Miralles és Alex Rovira a Homo Solver című könyvükben. „Amikor megoldunk egy problémát, javul az önbecsülésünk – írják a személyes fejlődés szakértői.

Az önbecsülés ugyanis, ellentétben azzal, amit gondolunk, nem egy rögzített struktúra, amely gyermekkorban alakul ki és változatlanul megmarad. A probléma az, hogy az önbecsülésünk javításához javítanunk kell az önértékelésünket. Az önértékelésünk pedig attól függ, hogy mit teszünk.

Bármit is akarsz az életben, az egyetlen módja annak elérésére, ha egy olyan utat jársz be, amelyet csak te tudsz megrajzolni

Javier Urra, a pszichológia úttörője is elmagyarázta ezt egy interjúban, amelyet a médiának adott. „Vannak, akik azt mondják, hogy jó önértékelés kell. Nos, mit tettél azért, hogy jó önértékelésed legyen? Miért lenne jó önértékelésed, ha egész nap fekszel és semmit sem csinálsz? Nem nagyon értem, miért kell önértékelést adnunk” – mondta a szakértő. Az ő gondolata erőteljesen kapcsolódik ehhez. Csak akkor érezhetjük, hogy értékesek vagyunk, ha adunk valamit.AJÁNLOTT OLVASMÁNYMarco Aurelio, a sztoikus császár a mindennap megszerzendő négy győzelemről: „Ne feledd, hogy a lélek a gondolataid színére festődik.”

És csak akkor tudunk hozzájárulni, ha merünk önmagunk lenni. Mit tudsz te adni, amit senki más a világon nem tud? A lényedet, a sajátos látásmódodat és cselekvésedet. De csak akkor leszel, ha cselekszel. Csak akkor, ha megteszed az első lépést, indítod el azt a lavinát, amelynek köszönhetően büszke lehetsz magadra.

Légy önmagad, és teljesülnek az álmaid

Az, hogy önmagad vagy, eddig sok előnnyel és kevés hátránnyal jár. Igen, lehet, hogy lesznek, akik kritizálnak és bírálnak azért, mert önmagad vagy, mert hiteles vagy. De ahogy mondani szokták, a tortillahez tojást kell törni. Ha bírálnak, az azt jelenti, hogy csinálsz valamit – mondta Salma Hayek. És az sokkal több, mint amit azok tesznek, akik kritizálnak. Jó úton jársz.

Amellett, hogy segít kiemelkedni, lehetőséget ad arra, hogy valaki legyél, és önbizalmat nyerj, önmagadnak lenni még egy előnnyel jár. Mert csak az őszinteségből érheted el, amit akarsz.

Ha mások által megrajzolt utat követed, mások által elképzelt célokat érsz el, és nem azokat, amelyeket teljes szívből kívánsz.

„Az, hogy önmagad vagy, összefügg azzal, hogy követed vágyaidat” – írják Miralles és Rovira a már említett könyvben, „és az önbecsülés erősödik, ha hű maradsz értékeidhez és prioritásaidhoz, mivel ez szorosan összefügg az integritással”.

Ha Albert Einstein világhírű fizikus lett, Nobel-díjas, vagy Picasso a 20. század egyik legismertebb festőjévé vált, ahogyan Frida Kahlo is, az azért van, mert a saját útjukat járták, anélkül, hogy várták volna, hogy valaki engedélyt adjon nekik.

Az igazság az, hogy bármit is akarsz az életben, az egyetlen módja annak elérésére, ha egy olyan utat jársz be, amelyet csak te tudsz megrajzolni. Ha mások által neked megrajzolt utat követed, akkor mások által elképzelt célokhoz jutsz el, és nem azokhoz, amelyeket teljes szívből kívánsz. Az egyedi álmok egyedi terveket igényelnek. A kérdés az, hogy merészelsz-e álmodni?

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡