Mint minden más elektronikus berendezés, a légkondicionálók is optimális működési tartományban működnek, és ha ezt túllépjük, nem fognak megfelelően működni. Ha otthonunkban beépített légkondicionáló van, a melegben bekapcsoljuk, hogy hűvösebb legyen, ami a legtöbb napon problémamentesen sikerül, és így elérjük az ideális hőmérsékletet és a kényelmesebb légkört a lakásban.
Azonban előfordulhat, hogy a hőhullámok idején, amikor a hőmérséklet még magasabb, úgy érezzük, hogy valami nem stimmel, hogy a rendszer nem működik úgy, ahogy kellene, a házon kívüli készülékek nem működnek megfelelően, leállnak, vagy a split a szokásosnál magasabb hőmérsékleten fújja a levegőt, nem hűtve eleget. Hol lehet a probléma?
Túl meleg a kültéri egység
Feltételezve, hogy a telepítés megfelelően történt, eddig minden jól működött és nincs gázszivárgás, a probléma valószínűleg az, hogy túl meleg a környezet a légkondicionáló berendezés helyén.
Ez mindenféle elektronikus készülékkel előfordul, például mobiltelefonokkal, számítógépekkel, televíziókkal, hifi berendezésekkel stb. Ha túlmelegednek, leállhatnak, újraindulhatnak vagy nem működnek. Ugyanez történik a légkondicionálóval is.
Bár ezek a készülékek egyszerűen csak csökkentik a teljesítményüket, vagy leállnak, ha a külső egység, azaz a ház homlokzatára szerelt egység működési hőmérséklete meghalad egy bizonyos határértéket.
Ezt a legforróbb nyári napokon vehetjük észre, különösen akkor, ha a nap közvetlenül süt a külső készülékekre, amelyek így olyan magas hőmérsékletet érhetnek el, hogy meghaladják működési tartományukat.
Ez a túlmelegedés automatikusan bekapcsolja a károsodásmegelőző rendszereket, és teljesen leállítja vagy csökkenti a berendezések működési képességeit.
Milyen hőmérsékleten történik ez? Ez az egyes modellektől függ, de a gyártók általában feltüntetik ezt az adatot a műszaki adatok között, a „Működési tartomány” részben, amelyet mi, felhasználók, gyakran nem figyelünk meg.
Például a maximális hőmérséklet általában 45 és 50 fok között mozog, a légkondicionáló típusától függően (a magasabb kategóriájúak általában magasabb üzemi hőmérsékletet bírnak).
Mit tegyünk, hogy a légkondicionáló ne melegedjen túl?
Ha még nem választottunk modellt, megnézhetjük a műszaki adatokban az ajánlott hőmérsékleti tartományokat, és eldönthetjük, hogy az otthonunkba telepíteni kívánt berendezések megfelelően fognak-e működni a környékünkön jellemző hőmérsékletek mellett.
Ha már megvásároltuk, de még nem szerelték be, és előkészítjük a lakást a szerelő érkezésére, célszerű olyan helyet választani, amely árnyékos, hogy ne érje közvetlen napfény, még akkor is, ha ez hosszabb csövek beszerelését jelenti, különösen azokban a napszakokban, amikor használni szeretnénk (általában déltől és délután).
Ha már beszereltük, és rendszeresen előfordul ez a túlmelegedési probléma, akkor felhívhatjuk a szerelőt, hogy mozgassa át a kültéri egységet, bár ez további költségekkel jár, de olcsóbb lesz, mint új berendezés vásárlása.
Ha a kültéri egység könnyen hozzáférhető helyen van (például a terasz vagy az udvar padlóján) és napközben néhány órára közvetlen napfény éri, akkor megpróbálhatunk rá tenni valamilyen szövetet, kartont vagy hasonló anyagot, amely napellenzőként szolgál, hogy néhány fokkal csökkentsük a hőmérsékletet.
Ehhez ne helyezzük ezeket a tárgyakat közvetlenül a berendezésre, hanem megfelelő távolságra, hogy árnyékot adjanak, de ne takarják el a szellőzőrácsokat.