Texasi régészek találták meg egy maja dinasztia vezetőjének sírját, amelyben hatalmas tárgygyűjteményt találtak

A lelet, amely értékes rituális és szimbolikus tárgyakat tartalmaz, mérföldkőnek számít a történelemben. Régészek Texasból, a Belize Régészeti Intézettel együttműködve, Közép-Amerikában, Caracolban fedezték fel Te K’ab Chaak, a maja város első uralkodójának első azonosítható sírját. A lelet egy nemrégiben végzett expedíció során került elő, és történelmi jelentőségű, mivel egy 1993-ban felfedezett sírkamra alatt találták.

Texasi régészek fedezték fel a maja város első uralkodójának sírját

A Arlen és Diane Chase házaspár, a Houstoni Egyetem munkatársai vezetik a Caracol Régészeti Projektet, és több mint 40 éve folytatnak ásatásokat a helyszínen. Kutatásuk során mindketten a LiDAR nevű fejlett technológiát alkalmazták, egy légi lézerszkennert, amely lehetővé teszi a növényzet alatt rejtőző struktúrák felderítését.

„Caracol a legnagyobb maja régészeti lelőhely Belize-ben, Közép-Amerikában” – áll egy közleményben. A városi terület körülbelül 10 kilométerre terjedt ki, és becslések szerint 100 ezer embernek adott otthont. A város évszázadokig virágzott, egészen a maja civilizáció összeomlásáig, 800 és 900 között.

Te K’ab Chaak, aki 331-ben lépett trónra, a királyi család szentélyének aljában temették el, a Houston Egyetem szerint. Sírjában rituális és szimbolikus tárgyak gyűjteménye, tizenegy kerámia edény, finoman faragott csontcsövek, jadeit ékszerek, ugyanabból az anyagból készült mozaikmaszk, csendes-óceáni tengeri csigák és egyéb szerves anyagok voltak.

„A kamrában talált kerámiaedények egy maja uralkodót ábrázoltak, aki lándzsát tartott a kezében, és istenek formájában megjelenő imádkozóktól fogadta az áldozatokat. Egy másik edény Ek Chuah, a maja kereskedők istene alakját ábrázolta, áldozatokkal körülvéve” – közölték.

Négy edényen megkötözött foglyok képei láthatók, amely ikonográfia más, kapcsolódó temetkezésekben is visszatér. Ezenkívül két edény fedele koatimundi fej formájú fogantyúkkal volt díszítve. Ez az állat esztétikai értéket képviselt, és későbbi Caracol uralkodók szimbólumként vették át, beépítve királyi nevükbe, hogy megerősítsék kapcsolatukat a királyi családdal és a szent vérvonalhoz.

A régészek becslései szerint a uralkodó halála idején idős volt, és körülbelül 1,70 méter magas. Az elemzés azt is kimutatta, hogy már nem voltak fogai. Az ásatások arra utalnak, hogy síremléke volt az első három jelentős temetés közül, amelyek körülbelül 350-re datálhatók.

A Caracolban talált leletek a maják és Teotihuacán közötti kapcsolatokat tárják fel

A leletek között három ember maradványai, valamint Közép-Mexikóból származó tárgyak voltak. A leletek között két nagy kés, hat lándzsacsúcs és tizenöt zöld obszidiánlap volt, amelyek Pachuca városából, Teotihuacántól északra származnak. A kutatók szerint több kerámiaedény is találtak, amelyek valószínűleg ugyanabból a helyről származnak.

Egyharmadik temetkezést, amely egy nőé volt, 2009-ben találtak ugyanazon lakótelep északi épületében. A sír hematittal volt borítva, és négy kerámiaedényt, egy nyakláncot, tükördarabokat és két tengeri csigaházat tartalmazott, amelyek ugyanabból a csigafajból származnak, mint a Csendes-óceánból. A kormeghatározás szerint a sír hasonló korú, mint a többi temetkezés.

„A három temetkezés a Caracol északkeleti akropoliszában 350-re datálható, legalább egy generációval korábban, mint Teotihuacán korábban ismert jelenléte a maja területen. Ezek bizonyítják, hogy az első maja uralkodók már Teotihuacán megjelenése előtt, amelyet a maja emlékművek is megörökítenek, szoros kapcsolatokat ápoltak Mesoamerikával” – áll a jelentésben.

„Ez az egyik legfontosabb leletünk” – nyilatkozta a kutató a Houston Egyetemnek. „Megtaláltuk a dinasztia első tagját, ami önmagában is óriási jelentőségű Caracol történetében, és hihetetlen, hogy uralkodónak tudtuk azonosítani. Számos sírt találtunk, amelyekben igazán lenyűgöző leletek voltak, és amelyek egyértelműen a királyi család tagjaihoz tartoztak, de ez az első, amely egyezik a hieroglif feljegyzésekkel, miszerint uralkodó volt, és ennél is több, az első dinasztikus uralkodó”.

A régészek kutatásai azt mutatják, hogy az ősi maják aktív kapcsolatokat ápoltak Mesoamerica más régióival. A távolság ellenére Caracol és Teotihuacán között mind kulturális, mind kereskedelmi szempontból mobilitás volt. A kutatók szerint az autóval megtett út a két hely között több mint 23 órát vesz igénybe, gyalog pedig körülbelül 153 napot. Azonban „sok bizonyíték van, amely összeköti a két helyet”, állítják a szakértők.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡