Történelmi felfedezés: két példányt találtak egy hatalmas fából, amelyet évtizedek óta kihaltnak hitték

Rutinellenőrzés során Kelet- Afrikában egy botanikus váratlanra lelt egy kukoricaföld szélén. Egy hatalmas fa, amely azonnal felkeltette a természetvédelmi szervezetek érdeklődését. Ma már egy projekt keretében dolgoznak a leromlott erdőterület helyreállításán.Egy ilyen lelet és a mobilizáció megváltoztathatja a természetvédelmi kilátásokat Tanzánia egyik legbiodiverzebb területén, és új kulcsokat adhat bizonyos növényfajok ellenálló képességének megértéséhez.

Így találták meg a hatalmas, Afrikában elveszett fát

2023 júliusában Andrea Bianchi botanikus a Nguru-hegységben, Tanzánia keleti részén tett túrát. Miközben egy mezőgazdasági területen haladt, széles, kiálló hüvelyeket észrevett egy kukoricaföld mellett álló fa tetején.

Hatalmas meglepetés volt, amikor megerősítést nyert, hogy Millettia sacleuxii-ről van szó, egy olyan fajról, amelyet évtizedek óta nem regisztráltak, és amelyet kihaltnak hitték.Nem egyetlen példányt talált, hanem kettőt. Mindkét fa alig 50 méterre állt egymástól, és nyomokat mutatott arra, hogy túlélte a régióban végbement intenzív átalakulásokat.Az egyik egy fügefa árnyékában nőtt, míg a másik bokrok és teafaültetvények vették körül, ami megakadályozta teljes növekedését.

Hogy egy kis kontextust adjunk, a Millettia sacleuxii egy hatalmas fa, amelynek nincs ismert angol neve. A helyi Kihehe nyelven általános néven muhafu-nak hívják, amely megnevezés a nemzetségbe tartozó közeli fajokra is vonatkozik.

Hogyan fogják megőrizni ezt a hatalmas fát?

A legutóbbi felfedezésig ennek a hatalmas fának a létezését csak három erdőrezervátumban, a Nguru- és Usambara-hegységben dokumentálták.Azok közül azonban kettőt évtizedekkel ezelőtt cukornád- és egzotikus fafák ültetvények létrehozása érdekében teljesen kiirtottak. A harmadik, Turiani közelében található rezervátum alig 49 hektárnyi területet foglal el, amelyet intenzív mezőgazdasági művelés vesz körül.A felfedezésnek köszönhetően több ezer magot sikerült begyűjteni a két példányból. A fajra jellemző hüvelyek a száraz évszak végén felrepednek, és tartalmukat szétszórják.Összesen 7000 magot gyűjtöttek, amelyekből 5500 csírázott a PAMS Alapítvány által működtetett faiskolában. A PAMS Alapítvány egy természetvédelmi szervezet, amely a Nguru-hegység északnyugati lejtőin élő helyi közösségekkel együttműködve végez tevékenységét.

A projekt keretében több szempontot is érdemes értékelni:

  • 5500 palánta már készen áll az ökológiai folyosókba való átültetésre.
  • A helyreállítási projekt keretében 40 különböző fafajta került termesztésre.
  • A helyi gazdákkal együttműködve parcellákat bérelnek az újraerdősítéshez.

A cél egy erdősáv helyreállítása, amely összeköti a Nguru-hegységet a néhány kilométerre északkeletre fekvő Kanga rezervátummal, és mintegy 7000 hektár őserdőt tart fenn.Az újraerdősítés kihívásai

A faj helyreállításának egyik kihívása agenetikai sokféleség hiánya. A palánták kis hányada növényi albinizmusban szenved, amely a klorofill hiánya miatt a fotoszintézist gátolja. Ez az anomália magas fokú endogámiára utal, amely kis és elszigetelt populációkban gyakori.

A pollen gyűjtése kulcsfontosságú lehet a genetikai változatosság javításában. Ezért a Bianchi vezette csapat új expedíciókat tervez olyan területekre, mint Dunduma, egy fragmentált rezervátum, amely még mindig nem regisztrált példányokat rejthet.

A tanzániai botanikus, Moses Mwangoka, aki 2004-ben regisztrálta a fajt utoljára, szerint lehetséges, hogy még vannak elszórt fák, bár elismeri, hogy faanyaguk értéke hozzájárult a kihalásukhoz.

Az erdőfolyosó létrehozásának célja nem csupán a hatalmas fa visszatelepítése. Ez egy stratégia az eredeti ökoszisztéma újraélesztésére és a jelenleg elszigetelt területek közötti vadállatok mozgásának megkönnyítésére.

A PAMS Alapítvány reméli, hogy a helyreállított területet újra benépesíthetik olyan fajok, mint:

  • Afrikai karom nélküli vidra, amely szinte veszélyeztetett faj.
  • Abbott-duiker, Tanzániában őshonos antilop.
  • Szafari elefántok, amelyek évtizedek óta nem élnek Nguruban.

Végül a projekt célja az is, hogy bekapcsolódjon az önkéntes szén-dioxid-piacba, lehetővé téve a jövőbeli terjeszkedés finanszírozását a kibocsátás-kompenzáció révén.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡