A globális geopolitikai instabilitás hozzájárul ehhez a forgatókönyvhöz, az Expansión szerint. Az arany történelmileg biztonságos értéknek számít. A nagy bizonytalanság időszakaiban az emberek erre a fémre támaszkodnak, és a jelenlegi helyzet sem kivétel. A központi bankok nagyon aktívan vásárolnak aranyat, és az Expansión szerint 2025-ben a nemesfém vásárlásai tovább növekednek. Az International Gold Council tanulmánya szerint 2018 óta az aranyvásárlások a legmagasabb szintre emelkedtek.
Ennek oka a jelenlegi instabil geopolitikai helyzet a világban. A helyzet bonyolult: Donald Trump amerikai elnök vámjai, a dollár bizonytalansága, valamint az Ukrajna, Oroszország és a Közel-Kelet közötti konfliktusok nem segítenek a stabilizáción. A Nemzetközi Arany Tanács felmérésének résztvevői azt is előrejelzik, hogy az elkövetkező öt évben a dollárkészletek csökkenni fognak. Az Expansión információi itt olvashatók.
Az Expansión adatai szerint január óta az arany ára 30 százalékkal emelkedett. Sőt, az elmúlt két évben megduplázódott. Az a tény, hogy az arany általában biztonságos értéknek számít, hozzájárult az árának hirtelen emelkedéséhez, és a központi bankok egyre gyakrabban tesznek tétet az aranyrudakra. Valójában ezek az intézmények jelentősen megnövelték a nemesfémek vásárlását Oroszország ukrajnai inváziója után, amely konfliktus 2022 februárja óta határozza meg a világ geopolitikai helyzetét.
Magyarország aranytartalékai
Magyarország aranytartaléka 110,01 tonna. 2018-ban a Magyar Nemzeti Bank jelentősen megnövelte aranytartalékait, amelyek 2021 elejére 94,45 tonnára emelkedtek. Ezt követően az aranytartalékok volumene stabil maradt. Magyarország az aranyat védelmi és megtakarítási eszközként tekinti.